Sensacija: Popiežius Pranciškus sako, kad vynas tai Dievo dovana

Sensacija: Popiežius Pranciškus sako, kad vynas tai Dievo dovana

2024-ųjų metų sausio mėnesį pasaulio žiniasklaida mirgėjo nuo tokių antraščių kaip „Popiežius mėgaujasi vynu“, „Popiežius vadina vyną Dievo dovana“, „Popiežius už saikingą vyno vartojimą“... 

Jau ir anksčiau popiežius yra išsakęs savo pritarimą vynui ir saikingam jo vartojimui, tačiau naujas pareiškimas buvo įvertintas kaip stiprus palaikymas vyno pasaulio atstovams, turint omenyje šiuo metu vykstančias teisines ir reguliacines kovas Europoje, tarp vyndarių ir sveiko gyvenimo būdo propaguotojų.

Didžiausių Italijos vyndarių audiencijos metu popiežius vyną pavadino Dievo dovana: „Vynas, žemė, žemdirbystės įgūdžiai ir verslumas yra Dievo dovanos – kūrėjas juos patikėjo mums, nes savo jautrumu ir sąžiningumu darome juos tikru džiaugsmo šaltiniu“.

Ar tai tikrai naujiena? Jau daugiau nei 700-us metų popiežiai įtakoja, globoja ir vysto vyndarystę.

Châteauneuf-du-Pape – vynai pažymėti popiežiaus ženklu

Châteauneuf du Pape išvertus iš prancūzų kalbos reiškia Naujoji Popiežiaus pilis. Pavadinimas sufleruoja apie turtingą šio vyno regiono istoriją, kuri be abejo susijusi su popiežiais.

1309-ais metais popiežius Klemensas V perkėlė savo rezidenciją iš Romos į Avinjono miestelį esantį Ronos regione. Kaip ir visi popiežiai jis buvo aistringas vyno mėgėjas. Jo dėka Avinjono apylinkėse pradėjo plėstis vynuogynai, o vyndarystė tobulėti. Jis laikomas pirmuoju Chateauneuf vyndariu. Jo įpėdinio, antrojo Avinjono popiežiaus, Jono XXII inauguracijoje jau buvo tiekiami Ronos slėnio, o ne Burgundijos vynai. Didelis dėmesys buvo skiriamas nedidelei teritorijai kiek šiauriau nuo Avinjono. Jonas XXII pastebėjo šios vietos vyno išskirtinę kokybę, labai mėgo jį vartoti ir net pastatė čia sau pilį. Netrukus šios teritorijos vynai pradėti vadinti „Vin du Pape“ (pranc. Popiežiaus vynas).
Šiais laikais Châteauneuf-du-Pape apeliacijos vynai ženklinami specialiu simboliu, primenančiu Vatikano miesto herbą – popiežiaus trijų karūnų diadema ir Šv. Petro raktais po ja.

Pirma Prancūzijos ir viso pasaulio apeliacija (1923)

Prancūzija yra ko gero didžiausią įtaką pasaulinei vyno kultūrai daranti šalis. Vienas iš to pavyzdžiu yra Prancūzijoje sukurta vyno apeliacijų sistema, kurios pagrindu dabar remiasi visų Europos šalių vyno apeliacijos.
Pirmoji Prancūzijoje sukurta apeliacija buvo būtent Chateauneuf du Pape. 20-o amžiaus pradžioje, šis vynas tapo ant tiek žinomas ir geidžiamas, kad atsirado daug klastočių, neretai pagamintų net ne Ronos regione užaugintų vynuogių ir iš visai kitų vynuogių veislių. Siekiant apsaugoti regiono reputaciją Chateauneuf du Pape vyndariai apjungė savo jėgas, nustatė griežtas taisykles savo vyno gamybai bei kokybei. Taip 1923 metais gimė pirmoji Prancūzijoje apeliacija Chateauneuf du Pape.

Vieni brangiausių pietinės Ronos vynų

Taigi Châteauneuf du Pape ne tik užima ypatingą vietą Prancūzijos vyno istorijoje, tačiau tai yra ir didžiausia Ronos slėnio apeliacija. Someljė ir vyno mėgėjams ji asocijuojasi su stambių, apvalių riedulių dirvožemiu „galets roulés“. Vynuogynų su tokiu dirvožemiu nuotraukos, kai vynmedžiai tiesiogine to žodžio prasme auga akmenyse, atrodo įspūdingai. Kartais net vyrauja nuomonė, kad visas regiono dirvožemis taip atrodo. Tačiau iš tiesių regionas gali pasigirti itin skirtingais dirvožemio tipais, kurių dėka vyndariai gali rinktis net iš trylikos skirtingų vynuogių veislių, leidžiamų auginti šioje srityje. Tai taip pat reiškia, kad raudonieji vynai, kuriais garsėja Châteauneuf du Pape, gali nustebinti savo įvairove.
Dominuojanti vynuogių veislė yra Grenache, kuri paprastai yra maišoma su nedideliu kiekiu Syrah ir Mourvedre. Šių trijų vynuogių veislių mišinys, laikomas klasikiniu ir sutrumpintai vadinamas GSM. Jį ir Ronos slėnio vyno stilių vis dažniau bando atkartoti kitų šalių, ypač naujojo pasaulio vyndariai.
Tipiškai Châteauneuf du Pape vynai yra svaraus kūno, sodrios tekstūros su koncentruotais prieskonių ir raudonųjų vaisių aromatais bei pasižymi didesniu alkoholio kiekiu. Tačiau vynai iš smėlėto dirvožemio būna lengvesni ir elegantiškesni.
Baltojo vyno čia pagaminama labai nedaug, tačiau jo kokybė nenusileidžia raudonam vynui. Paprastai tai būna kelių vynuogių veislių mišinys: Clairette, Roussanne, Bourboulenc ir Grenache Blanc. Rožinių vynų gamyba šioje apeliacijoje nėra leidžiama.

Le Clos du Caillou

Les Clos du Caillou tai viena žinomiausių Pietinės Ronos vyninių garsėjanti Chateuneuf du Pape ir Cote du Rhone vynais. Jos pavadinimas kilo nuo vynuogyno pavadinimo, kuris yra Chateauneuf du Pape apeliacijos viduryje. Tai vienintelis vynuogynas apeliacijoje iš kurio vienos dalies gaminamas Chateauneuf du Pape vynas, o iš kitos Cote du Rhone. To priežastis gan kurioziška situacija.
Dabartinės vyninės teritoriją, aptvertą tvora (Les Clos), su mintimi ją naudoti medžioklei 1895 m. nupirko garsus Prancūzijos inžinierius Elie Dussaud (1821-1899). Apie vyno gamybą ir kultūrą jis žinojo nedaug. Atėjus laikui nustatyti naujosios Châteauneuf du Pape apeliacijos ribas ir geologijos ekspertams atvykus ištirti dirvožemio sąlygų, savininkas nesuprato geologų gerų motyvų ir pasitiko juos su šautuvu. Dėl šios priežasties, šiandien tik dalis t.y. 9 ha Le Clos vynuogyno yra Chateuneuf du Pape apeliacijos dalimi, o likusi dalis, nors ir yra viduryje Chateuneuf du Pape apeliacijos, gali būti parduota tik kaip Cote du Rhone. Jei savininkas būtų labiau domėjęsis vynu, visi Le Clos esantys vynuogynai būtų įtraukti į Châteauneuf du Pape apeliaciją.
Iš kitos pusės, mes kaip vyno vartotojai nuo to tik laimime, nes Le Clos du Caillou Cote du Rhone vynai, anot žymiausių pasaulio kritikų, tokių kaip Robert Parker, laikomi ne tik vienais geriausių savo kategorijoje, bet ir kokybe aplenkiantys daugelį Chateauneuf du Pape vynų. Tuo pat metu jų kaina yra daug mažesnė už Chateauneuf du Pape.
Šiuo metu vyninei priklausantys vynuogynai yra gan seni, 40-70 metų amžiaus, o tai reiškia, kad vynmedžių derlingumas yra labai mažas. Cote du Rhone vynams jis siekia 23-33 Hl/ha, o Chateauneuf du Pape 18-23 Hl/ha. Tai užtikriną aukštą vynų kokybę bei didelę skonių ir aromatų koncentraciją.
Vyninė valdo vynuogynus trijuose skirtinguose Chateuneuf du Pape regiono dirvožemiuose: smėlio, riedulių ir mergelio, bei gamina atskirų vynuogynų vynus iš kiekvieno šių dirvožemio tipu. Tai visų vyno mėgėjų svajonė ir puiki proga pajausti šio regiono terroir ypatumus.
Nuo 1996 metų vyninė taiko ekologines ir biodinamines vyndarystės praktikas. Derlius visiems vynams visada renkamas tik rankomis, o fermentacija visada prasideda spontaniškai.
Les Clos du Caillou tai ikoninė Chateuneuf du Pape apeliacijos vyninė, kurios vynai kiekvienais metais pelno labai aukštus vyno kritikų balus. Eilinį kartą, ką tik išleistus 2022-ųjų derliaus metų vynus labai aukštai įvertino Robert Parker, o vienam iš vynų skyrė net 100 balų ir pavadino jį „kandidatu į tobulumą“.


Šie vynai jau neužilgo pasieks Lietuvą, tačiau dėl ypatingai mažo pagaminamo kiekio ir didžiulės paklausos pasaulyje, kai kurių vynų mūsų šaliai skiriama labai nedaug. Todėl didžiausiems entuziastams sukūrėme galimybę, nebandyti laimės, o šių vynų įsigyti išankstinėje prekyboje.

PERŽIŪRĖTI IŠANKSTINĖS LES CLOS DU CAILLOU PREKYBOS ASORTIMENTĄ.

  

  • Naujienlaiškio prenumerata

    Sekite The Hedonist naujienas

     

Ar Jums jau yra 20 metų?
Taip Ne