Luaros slėnio perlai: Sancerre ir Pouilly-Fume
Nors šiais laikais Sauvignon Blanc vynai dažniausiai asocijuojasi su Naujosios Zelandijos vyndarystės tradicijomis, šiandien norime Jums papasakoti apie kelis kitus šiai vynuogių veislei svarbius regionus.
Sauvignon Blanc – Bordo regione gimusi vynuogė, kurios lengvi balti vynai gali nustebinti tiek gaivia rūgštele ir žaliais aromatais, tiek tropinių vaisių ar greipfrutų natomis. O gal esate atpažinę ir retą žaliosios paprikos aromatą?
Ar žinojote, kad dar XVIII a. Sauvignon Blanc buvo suporuota su Cabernet Franc vynuogių veisle ir taip gimė viena iš Bordo regiono karalienių - Cabernet Sauvignon.
Ir nors šiais laikais Sauvignon Blanc vynai dažniausiai asocijuojasi su Naujosios Zelandijos vyndarystės tradicijomis, šiandien norime Jums papasakoti apie kelis kitus šiai vynuogių veislei svarbius regionus.
Sancerre ir Pouilly-Fume subregionus, garsėjančius Sauvignon Blanc vynais, galime atrasti Prancūzijoje, labiausiai rytuose esančioje centrinėje Luaros slėnio dalyje. Čia vyrauja žemyninis klimatas, panašus į Burgundijos. Šaltos žiemos, karštos vasaros, bet svarbiausia - išskirtinis, stipriai vynus įtakojantis dirvožemis.
Sancerre - viena garsiausių pasaulyje Sauvignon Blanc apeliacijų. Dominuojantis titnago (Silex) dirvožemis padeda sukurti minerališkus, dūmiškus, Chablis stiliaus Sauvignon Blanc vynus. Neretai tai svaresnio kūno ir minkštesnės rūgšties vynai, išsiskiriantys šlapio akmens aromatu. Silex dirvožemį sunku apdirbti, tačiau ryžtingiems ir darbštiems vyndariams pasiseka sukurti išskirtinius baltus vynus.
Pouilly-Fume - visai greta Sancerre regiono. Juos skiria Luaros upė. Fume prancūziškai reiškia dūmas, todėl ir vynų iš šio regiono derėtų tikėtis dūmiškų su akmens dulkių aromatu.
Abiejuose upės krantuose galima aptikti ir išskirtinio Kimmeridgian dirvožemio. Tai kalkakmenio, kreidos ir fosilijų mišinys. Tokiame dirvožemyje užaugintos vynuogės vynams suteikia plieninės rūgšties, gaivumo, bet kiek mažiau vaisiškumo.