Duok penkis rožiniam vynui
Ilgą laiką rožinis vynas buvo pamirštas ir laikytas tik lengvu kasdieniu gėrimu. Tačiau jo reputacija tarp vyno vartotojų pastaraisiais metais stipriai auga. Ši itin universali, prie daugybės patiekalų deranti vyno kategorija ne tik plečiasi, bet neretai yra priskiriama prie vienų svarbiausių šventinės atmosferos atributų. Prognozuojama, kad pasaulinė rožinio vyno rinka, 2022 m. skaičiavusi 3,1 milijardo US dol. vertę, iki 2030 m. paaugs net 48%.
5 regionai, garsėjantys rožiniu vynu
1. Provansas (pietų Prancūzija)
Sunku kalbėti apie rožinį vyną nepaminint Provanso. Provansas, žinomas kaip prestižiškiausias ir istoriškai reikšmingiausias regionas rožiniam vynui, iš tikrųjų įtraukė rožinio vyno „kategoriją“ į vyno žemėlapį. Rožinis vynas iš Provanso dažniausiai sausas su gaivinančia rūgštimi, šviesaus lašišos atspalvio, puikiai tinka piknikui šiltomis, saulėtomis dienomis. Populiarios vynuogių veislės yra Grenache, Cinsault, Syrah, Carignan, Mourvèdre.
2. Šampanė (šiaurės Prancūzija)
Tai vienintelis regionas Prancūzijoje ir visoje Europoje, kuriame leidžiama maišyti baltą ir raudoną vynus. Taigi šampanės vyndariai gamindami rožinį vyną gali į baltą putojantį vyną įmaišyti ramaus Pinot Noir ar Pinot Meunier vyno.
3. Luaros slėnis (vid. Prancūzija)
Luaros slėnio vyndariai rožinio vyno mėgėjams siūlo visą puokštę pasirinkimų: nuo Pinot Noir pagrindu pagamintų rožinių Sancerre iki Cabernet Franc dominuojančių Anjou rožinių atspalvių bei putojančių ar natūralių vynų. Gamay ir Grolleau vynuogių veislės taip pat yra populiarios rožinio (ir raudono) vyno gamybai, kurios suteikia vynui raudonųjų uogų aromatus.
4. Apulija/Pulija (pietų Italija)
Regionas Italijos „bato kulne“ gamina sodrios, gintaro rožinio (it. rosato) atspalvio vynus, daugiausia iš Primitivo ir Negroamaro vynuogių veislių. Vaisiniai, lengvai geriami, tačiau svaresnio kūno pietų Italijos rožiniai tinka bet kokiai progai – nuo aperityvo iki vakarienės su draugais.
5. Kalifornija
Baltojo Zinfandel ir kitų Kalifornijos rožinių vynų populiarumo negalima paneigti. Šie lengvai geriami, kvapnūs ir nebrangūs vynai eina koja kojon su vis augančia paklausa. Naujojo pasaulio vyno regionuose leidžiama maišyti baltą ir raudoną vyną norint išgauti rožinį, tačiau tokia praktika vartojama itin retai, siekiant sukurti tikrai kokybišką vyną.
5 patiekalai derantys su rožiniu vynu
1. Rausvos krevetės ir rožinis vynas – tobulesnį derinį sunku būtų surasti. Lengvas Provanso rožinis vynas iš esmės dera prie visų jūros gėrybių.
2. Tuno tartaras ar salotos su tunu prašosi šiek tiek intensyvesnio aromato ir skonio rožinių vynų. Čia galėtų pagelbėti Merlot pagrindo rožiniai iš Bordo regiono ar šiek tiek prabangesnio lygio Provanso vynai.
3. Vasara mums asocijuojasi su vitaminais gausiomis šviežiomis salotomis. Būtent prie jų ir vasariškas rožinis vynas puikiai derės bei sukurs malonią atostogų akimirką.
4. Ieškantiems lengvo užkandžio, verta išbandyti ožkos sūrio ir rožinio vyno duetą. Nepastebėsite, kaip nauji skonių atradimai nukels į atostogas Prancūzijoje.
5. Vakarienei numatę grill mėsos patiekalus neturėtų atsisakyti rožinio vyno. Rožinis kremantas ar prosecco bus ne tik puikūs aperityvai, bet hedonistiškai papildys ir lengvai keptos ėrienos ar veršienos patiekalus.
5 mitai apie rožinį vyną
1. Rožinis vynas tinka tik vasarai. Šis mitas toks stereotipinis kaip ir nusistatymai, kad raudonas vynas tinka tik prie mėsos, o baltas vynas tik prie žuvies. Iš tikro nėra tik vieno tinkamo patiekalo ar vieno tinkamo laiko pasirinktam vynui. Nors rožinis vynas dažniausiai vartojamas atšaldytas ir yra lengvas ir gaivus pasirinkimas vasarai, tai anaiptol ne vienintelis metas juo mėgautis.
2. Rožinis vynas nedera prie maisto. Daugelis žmonių rožinį vyną supranta kaip aperityvą ar opciją vietoj kokteilio, tačiau rečiau derina su maistu. Tiesa ta, kad rožinis vynas be galo universalus ir gali būti derinamas prie užkandžių, jūros gėrybių, mėsos ar žuvies patiekalų.
3. Rožinis vynas turi mažai alkoholio. Kitas klaidingas įsitikinimas apie rožinį vyną. Tiesa ta, kad kai kurių rožinių vynų alkoholio kiekis gali siekti iki 14 laipsnių.
4. Rožinio vyno kokybę nusako jo spalva. Rožinio vyno spalvos intensyvumas, kurį nulemia arba maceracijos laikas, arba vynuogių rūšis, kuri buvo naudojama vynui gaminti, visiškai nėra jo kokybės rodiklis. Tiesą sakant, kai kurie iš labiausiai vertinamų rožinių vynų yra blyškios lašišos spalvos.
5. Rožinis vynas visuomet saldus. Lygiai taip pat, kaip yra rožiniai vynai su mažu ar dideliu alkoholio kiekiu, taip pat yra tiek saldūs, tiek sausi rožiniai vynai, kuriuose vyrauja rūgštingumas. Viskas priklauso nuo rezultato, kurį nori pasiekti kiekvienas vyndarys. Tačiau tiesa ta, kad yra rožinių vynų kiekvienam skoniui.
5 idėjos, norintiems originaliai pasimėgauti rožiniu vynu
Be galo malonu mėgautis šiltuoju metu laiku Lietuvoje, pasiruošus gardžius užkandžius ir gėrimus romantiškam piknikui. Štai kelios tikriems hedonistams rekomenduojamos jaukios idėjos, kur rožinio vyno aromatai ir skoniai atsiskleis dar įspūdingiau:
1. Provansiškas piknikas balkone - kartais užtenka pakeisti įprastą namų svetainės aplinką, nepabijoti įsitaisyti ant grindų ir gurmaniški potyriai nuves netikėtais keliais.
2. Romantiškas pasiplaukiojimas valtele - lyg iš Disney animacinių filmų. Aplink tyvuliuojantis vanduo, žaliuojanti gamta ir gaivus rožinis linkėjimas iš geriausių vyndarių...
3. Kopose su jūros ošimu ir pėdomis smėlyje - tikras atostogų pabėgimas, kai viduržemio jūros vaisiai telpa rožinio vyno butelyje!
4. Atpalaiduojanti sūkurinė vonia ir ilgi pokalbiai - palengva atsipalaiduojantis kūnas ir išlaisvintos mintys. Žvaigždėtas dangus virš galvos ir lengva rūgštelė gomuryje...
5. Grill vakaras su draugais - ir tikrai nebūtinai svarus raudonas vynas. Juk rožinis toks universalus vynas, atraskite naujus vyno ir maisto derinius ir pasidalinkite jais su artimiausiais.
Rožinio vyno dienos jau gegužės 23 d. - daugiau apie renginį!
Atrasti The Hedonist rožinius vynus.